Ubytek materii organicznej (próchnicy) w glebie powoduje zmniejszenie retencji wodnej, szczególnie tzw. Efektywnej Retencji Użytecznej (ERU), która decyduje o ilości wody najbardziej dostępnej dla roślin.
UGmax zwiększając zawartość materii organicznej w glebie wpływa na poprawę jej struktury i retencji wodnej. Badania prowadzone wspólnie przez Katedry Gleboznawstwa i Ochrony Gleb z Olsztyna i Bydgoszczy wykazują, że 3-letnie stosowanie UGmax spowodowało wzrost zapasu wody w warstwie uprawnej gleby o 62,5 t/ha, natomiast na polu kontrolnym zanotowano jej ubytek o 12,5 t/ha.

Zmagazynowanie w glebie dodatkowej ilości wody pozwala na lepsze zaopatrzenie roślin, szczególnie w okresach suszy. Z badań przeprowadzonych w Katedrze Chemii Rolnej i Biogeochemi Środowiska – UP w Poznaniu wynika, że na terenach objętych suszą w 2006 r. kukurydza uprawiana na polu w drugim roku stosowania UGmax plonowała na dobrym poziomie lat poprzednich to jest 119 dt/ha. Natomiast na kontroli bez użyźniacza plon ziarna był dużo niższy i wyniósł tylko 61 dt/ha. Niedobór wody wpłynął między innymi na zmniejszenie wielkości kolb i ich uziarnienia (zdjęcie).
Katedra Chemii Rolnej i Biogeochemii Środowiska UP Poznań - Wieszczyczyn 2006

UGmax zwiększa zapas wody w glebie, co wpływa na zmniejszenie strat z powodu suszy. |