"Warsztaty Polowe"
- 2012 r. w Radostowie

 

UGmax podnosi opłacalność produkcji rolnej

  Czynniki wpływające na zniżkę plonowania roślin i wzrost kosztów uprawy

  UGmax poprawia jakość gleby

  Do czego służy UGmax

  UGmax zmniejsza skutki suszy

  UGmax zmniejsza skutki podtopień

  UGmax zwiększa dostępność składników pokarmowych w glebie

  UGmax zwiększa zdrowotność roślin

  Wpływ jakości gleby na plonowanie roślin

  Badania, opinie i pozwolenia

  Stosowanie UGmax

  Praktyczne rady

  P.P.H.U. BOGDAN
Bolesławowo 40/1
83-250 Skarszewy


tel./fax 0-58/588 22 42
tel. 0-58/586 00 72 - 3


bogdan@bogdan.agro.pl
 
 
 

 

Zapraszamy na naszą nową stronę internetową

www.bogdan.agro.pl

 

Wpływ jakości gleby na plonowanie roślin

 


Jakość gleby i jej stan mają wpływ na warunki rozwoju roślin i ich plonowanie.
UGmax poprawiając jakość gleby stwarza lepsze warunki rozwoju i zaopatrzenia roślin. W miarę poprawy stanu gleby rośliny lepiej się rozwijają i wydają wyższe plony. Potwierdzają to wyniki wieloletnich badań:

Sześcioletnie badania prowadzone w Katedrze Chemii Rolnej i Biogeochemii Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.


* doświadczenia prowadzone krócej niż 6 lat

Poprawa urodzajności gleby wpływa również na wzrost parametrów jakościowych plonu m. in.: polaryzację cukru, zawartość glutenu oraz wzrost plonu handlowego i jego zdrowotność. Trzyletnie badania przeprowadzone w IHAR w Radzikowie Oddział Bonin wykazały, że zastosowanie UGmax przed sadzeniem i pogłównie wpłynęło na wzrost plonu ogólnego ziemniaków średnio o 12,2%, a plonu handlowego o 15,1%.

Z przeprowadzonych badań wynika duża rozpiętość w przyroście plonowania roślin, co świadczy o różnym stanie jakości gleby i wrażliwości uprawianych roślin.

UGmax zwiększając aktywność biologiczną gleby wpływa także na wzrost ilości brodawek korzeniowych wiążących azot u roślin strączkowych. W doświadczeniu na łubinie białym liczba brodawek na korzeniach wzrosła z 31 do 67 sztuk. Powodują one lepsze zaopatrzenie roślin w azot i dodatkowo zwiększają ich plonowanie. Potwierdzają to badania przeprowadzone na łubinie białym w Katedrze Chemii Rolnej i Biogeochemii Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz w Instytucie Ochrony Roślin w Poznaniu w latach 2005 i 2006 na łubinie żółtym:

UGmax zastosowany doglebowo i powschodowo spowodował wzrost plonu nasion łubinu żółtego o 37,43 %, oraz wpłynął na ograniczenie występowania fuzaryjnego więdnięcia roślin i antraknozy.

Systematyczne stosowanie UGmax podnosi urodzajność gleby i umożliwia uzyskiwanie wysokich i stabilnych plonów, zwiększając opłacalność produkcji rolnej.