Ubytek materii organicznej (próchnicy) wpływa na obniżenie pH gleby oraz zawartości i dostępności składników pokarmowych. Gleby takie wymagają częstego wapnowania i wysokiego poziomu nawożenia.
Trzyletnie badania przeprowadzone wspólnie przez Katedrę Gleboznawstwa UTP w Bydgoszczy i w Olsztynie wykazują duży spadek pH i zawartości fosforu w glebie kontrolnej.


Wzrost aktywności mikrobiologicznej gleby, na skutek działania UGmax powoduje poprawę pH gleby oraz zwiększenie zawartości materii organicznej i składników pokarmowych.

Zastosowanie UGmax do rozkładu obornika znacznie przyspiesza ten proces i dodatkowo zwiększa ilość składników pokarmowych w glebie. Katedra Chemii Rolnej i Biogeochemii Środowiska UP w Poznaniu.

Poprawa jakości gleby pod wpływem działania UGmax powoduje również bardziej efektywne wykorzystanie nawożenia mineralnego.
Badania wpływu wysokości nawożenia azotem i zastosowania UGmax na plonowanie roślin przeprowadzone przez Katedrę Chemii Rolnej i Biogeochemii Środowiska UP w Poznaniu wykazują, że najwyższe efekty plonotwórcze uzyskano po zastosowaniu UGmax już przy średniej dawce nawożenia azotem.


Z przeprowadzonych badań wynika, że UGmax wpływa na większe udostępnienie składników. Poprawa dostępności składników oraz efektywniejsze wykorzystanie nawożenia mineralnego pozwala na zmniejszenie kosztów.
|