Czym jest UGmax?

  Do czego służy UGmax?

  Dlaczego należy stosować UGmax?

  Wpływ UGmax na ograniczenie skutków suszy.

  Wpływ UGmax na dostępność składników pokarmowych.

  Wpływ UGmax na zdrowotność roślin.

  Wpływ UGmax na plonowanie roślin.

  Wpływ terminu zastosowania UGmax
na wysokość plonów.


  Wyniki badań i doświadczeń.

  Stosowanie UGmax.

  P.P.H.U. BOGDAN
Bolesławowo 40/1
83-250 Skarszewy


tel./fax 0-58/588 22 42
tel. 0-58/586 00 72 - 3


bogdan@bogdan.agro.pl
 
 
 

 

Zapraszamy na naszą nową stronę internetową

www.bogdan.agro.pl

 

Poprawić wysokość plonu ziemniaka i jego zdrowotność.

 


DOC. DR HAB. JÓZEFA KAPSA
Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin Radzików, Zakład Nasiennictwa i Ochrony Ziemniaka w Boninie


Najważniejszym celem uprawy ziemniaka jest otrzymanie wysokiego plonu, dobrej jakości i zdrowotności. Można to osiągnąc na glebach w dobrej kulturze, zasobnych w składniki mineralne i o dobrych stosunkach wodnych. Dla zwiększenia urodzajności można zastosować przed uprawami pożniwnymi lub wiosennym przygotowaniem gleby substancję poprawiającą strukturę gleby. W doświadczeniach polowych prowadzonych w IHAR w Boninie, zastosowano Użyźniacz Glebowy firmy “BOGDAN”. Użyźniacz Glebowy (UG) to szczepionka pożytecznych mikroorganizmów, przyspieszających rozkład resztek pożniwnych i poplonów oraz zwiększających wykorzystanie składników mineralnych z trudno rozpuszczalnych zasobów glebowych. Bardzo nierównomierny rozkład opadów w sezonie 2006, okresowe deficyty wilgoci w glebie oraz stosunkowo wysokie temperatury powietrza i gleby spowodowały zbrylanie się gleby w wielu miejscach na polu, co nie tworzyło optymalnych warunków do rozwoju roślin.
Jak wykazały prowadzone badania, doglebowe wprowadzenie UG doskonale wpłynęło na poprawę warunków wzrostu roślin, co znalazło odbicie w wysokości uzyskanego plonu bulw i jego frakcjach (wykres).

Zastosowanie UG korzystnie wpłynęło na uzyskany plon. Przy aplikacji użyźniacza, zarówno doglebowo jak i dolistnie uzyskano wyraźny efekt plonotwórczy, szczególnie w odniesieniu do plonu bulw dużych (>6 cm), bardzo pożadanych dla przemysłu przetwórczego. W porównaniu z nietraktowaną kontrolą, wzrost ten wynosił aż 62%. Dodatkowym obserwowanym w doświadczeniach efektem zastosowania UG jest jego pośredni wpływ na zdrowotność bulw. Wielokrotnie podkreślano, że różnorodne agrofagi występujące na plantacjach roślin uprawnych stanowią poważne utrudnienia w osiągnięciu wysokiego plonu odpowiedniej jakości, a ochrona przed nimi stanowi jeden z ważniejszych elementów w technologii uprawy. Najlepszą skuteczność ochrony plantacji ziemniaka zapewnia integrowana ochrona, wykorzystująca różnorodne elementy prawidłowej agrotechniki, postęp biologiczny czy też stosowanie środków ochrony roślin.
Spośród czynników infekcyjnych bakterie i grzyby odgrywają największą rolę w wywoływaniu chorób roślin uprawnych, mających znaczenie gospodarcze. Rodzaj gleby, na której rosną ziemniaki może sprzyjać występowaniu niektórych chorób. Ciężkie, nieprzepuszczalne, podmokłe gleby sprzyjają występowaniu chorób, takich jak zaraza ziemniaka i czarna nóżka oraz porażaniu się bulw potomnych mokrą zgnilizną, zarazą czy rizoktoniozą. Wybór odpowiedniego stanowiska pod ziemniaki lub odpowiednia jego uprawa, szczególnie w aspekcie ochrony przed zarazą ziemniaka i czarną nóżką oraz mokrą zgnilizną jest zatem szczególnie ważny.
W badaniach prowadzonych w Boninie w 2006 roku sprawdzono wpływ zastosowania UG na zdrowotność bulw potomnych (tab.).

Zarówno w przypadku UG, aplikowanego dolistnie lub doglebowo i dolistnie obserwowano wyraźne ograniczenia chorób na bulwach, w porównaniu do wariantu z ochroną chemiczną. Trudno mówić tu o bezpośrednim wpływie zastosowanego środka na zdrowotność bulw. Niemniej jednak roślina dobrze odżywiona, w dobrej kondycji ma możliwość włączania swoich systemów obronnych. Lepszy efekt hamujący rozwój chorób na bulwach uzyskany w wariancie UG stosowanego doglebowo i dolistnie wskazuje na udział dodatkowego czynnika. Przy układzie warunków sprzyjającemu zbrylaniu się gleby - UG wprowadzony doglebowo poprawił jej strukturę, przywrócił jej gruzełkowatość, poprawił warunki tlenowe w glebie. Stworzył w ten sposób warunki korzystne dla rozwoju roślin ale jednocześnie niekorzystne dla namnażania się patogenów wpływających na jakość bulw, czego efektem była znaczna poprawa ich zdrowotności.