U
 
 

Czym jest UGmax?

  Do czego służy UGmax?

  Dlaczego należy stosować UGmax?

  Wpływ UGmax na ograniczenie skutków suszy.

  Wpływ UGmax na dostępność składników pokarmowych.

  Wpływ UGmax na zdrowotność roślin.

  Wpływ UGmax na plonowanie roślin.

  Wpływ terminu zastosowania UGmax
na wysokość plonów.


  Wyniki badań i doświadczeń.

  Stosowanie UGmax.

  P.P.H.U. BOGDAN
Bolesławowo 40/1
83-250 Skarszewy


tel./fax 0-58/588 22 42
tel. 0-58/586 00 72 - 3


bogdan@bogdan.agro.pl
 
 
 

 

Zapraszamy na naszą nową stronę internetową

www.bogdan.agro.pl

 

Dlaczego należy stosować UGmax?

Żyzność gleby jest podstawowym czynnikiem wpływającym bezpośrednio na wielkość i jakość plonu roślin uprawnych, zaś najważniejszym elementem decydującym o żyzności gleby jest jej zasobność w próchnicę i składniki pokarmowe.

Tylko w glebie bogatej w próchnicę możemy skutecznie wykorzystać potencjał uprawianych roślin, stosowanych nawozów i środków ochrony.
Poziom próchnicy uzależniony jest między innymi od ilości i rodzaju mikroorganizmów glebowych, które przetwarzając masę organiczną w próchnicę, odbudowują jej zasoby w glebie.
Tymczasem od wielu lat obserwujemy spadek ilośći próchnicy w glebie.

Badania prowadzone w Katedrze Gleboznawstwa i Ochrony Gleb UTP w Bydgoszczy w latach 2005-2007 potwierdzają spadek zawartości próchnicy w glebie.

Zmiany, jakie zaszły w produkcji rolnej i środowisku spowodowały zanik próchnicotwórczych mikroorganizmów w glebie.
Z tego powodu resztki pożniwne, obornik, a w szczególności słoma coraz trudniej się rozkładają i zalegają w glebie latami stwarzając warunki do rozwoju wielu chorób.

Zastosowanie azotu do przyspieszenia rozkładu słomy nie podnosi zawartości próchnicy w glebie.

Spadek poziomu próchnicy powoduje między innymi pogorszenie struktury gleby, co utrudnia wsiąkanie, podsiąkanie i magazynowanie wody, obniża pH, zmniejsza przyswajalność składników pokarmowych oraz przyczynia się do ich wypłukiwania.
Są to główne przyczyny, które utrudniają rozwój roślin i uniemożliwiają wzrost plonów.


Dodatkowo w glebie o niskim poziomie próchnicy następują utrudnienia agrotechniczne i wzrost kosztów uprawy.

Gleba o niskim poziomie próchnicy zbryla się, jest trudna w uprawie i uniemożliwia
prawidłowy rozwój roślin.


Zahamowanie procesu spadku próchnicy i odbudowę żyzności gleby umożliwia stosowanie UGmax. Preparat zawiera mikroorganizmy próchnicotwórcze, które po wprowadzeniu do środowiska glebowego skutecznie inicjują rozkład zawartej w glebie masy organicznej powodując, że słoma przestaje być problemem, a staje się cennym źródłem próchnicy i składników pokarmowych dla roślin.

Zawartość próchnicy trwałej i aktywnej w glebie po trzech latach ścisłych doświadczeń zastosowania UGmax do rozkładu słomy przy różnych dawkach nawożenia azotem w porównaniu do kontroli, Katedra Chemii Rolnej UP w Poznaniu.

Zastosowanie UGmax do rozkładu słomy spowodowało, że zawartość próchnicy w glebie nie tylko przestała spadać ale wzrosła i utrzymywała się na wysokim poziomie bez względu na wielkość zastosowanej dawki azotu w uprawie roślin.