Czym jest UGmax?

  Do czego służy UGmax?

  Dlaczego należy stosować UGmax?

  Wpływ UGmax na ograniczenie skutków suszy.

  Wpływ UGmax na dostępność składników pokarmowych.

  Wpływ UGmax na zdrowotność roślin.

  Wpływ UGmax na plonowanie roślin.

  Wpływ terminu zastosowania UGmax
na wysokość plonów.


  Wyniki badań i doświadczeń.

  Stosowanie UGmax.

  P.P.H.U. BOGDAN
Bolesławowo 40/1
83-250 Skarszewy


tel./fax 0-58/588 22 42
tel. 0-58/586 00 72 - 3


bogdan@bogdan.agro.pl
 
 
 

 

Zapraszamy na naszą nową stronę internetową

www.bogdan.agro.pl

 

CO Z TĄ SŁOMĄ?

 


Jak przetworzyć zalegającą w glebie słomę w plonotwórczą próchnicę?

Z braku odpowiednich mikroorganizmów zastosowanie azotu do rozkładu słomy nie przynosi oczekiwanego efektu.
Z badań przeprowadzonych w Katedrze Chemii Rolnej Akademii Rolniczej w Poznaniu wynika, że po zastosowaniu Użyźniacza Glebowego firmy BOGDAN słoma pszenna i kukurydziana została rozłożona w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego bez zastosowania azotu!


Uproszczona uprawa, nawozy mineralne i chemiczne środki ochrony roślin powodują zanik mikroorganizmów próchnicotwórczych w glebie.
Z powodu braku odpowiednich mikroorganizmów słoma leży w glebie latami i jest przechowalnią chorób grzybowych, porażających rośliny następcze, a wytworzone przez grzyby mikotoksyny obniżają jakość plonu.

W trakcie wegetacji rośliny czerpią składniki pokarmowe między innymi z rozłożonej próchnicy obniżając jej zawartość w glebie.
Spadek poziomu próchnicy powoduje utratę struktury gleby i wypłukiwanie składników oraz spławialnych części w głąb gleby, tworząc nieprzepuszczalną warstwę.
Utrudnia to wsiąkanie i podsiąkanie wody oraz rozwój systemu korzeniowego, co ogranicza pobór wody i składników pokarmowych przez rośliny, zwiększając ryzyko strat na skutek suszy.
Gleba traci swą żyzność, staje się zlewna i trudna w uprawie.
W rezultacie rosną koszty, a spadają plony i opłacalność produkcji rolnej.
Słoma jest cennym źródłem makro i mikroskładników oraz podstawowym materiałem do tworzenia próchnicy w glebie, pod warunkiem, że zostanie efektywnie przetworzona.
W tym celu należy zaszczepić ją mikroorganizmami próchnicotwórczymi.
Niezbędny zestaw takich mikroorganizmów, w tym również wiążących azot z powietrza, zawiera Użyźniacz Glebowy UGmax,
Potwierdzają to wyniki badań przeprowadzonych w różnych ośrodkach naukowo - badawczych, z których wynika, że resztki pożniwne zostały rozłożone w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego, powodując wzrost zawartości próchnicy w glebie oraz wzrost pH i składników pokarmowych.

Wzrost zawartości próchnicy w glebie powoduje, poprawę pH i zasobności w składniki pokarmowe.
Wraz ze wzrostem zawartości próchnicy, gleba odzyskuje pulchność i staje się łatwa w uprawie.
Stopniowo proces poprawy struktury obejmuje również głębsze warstwy ułatwiając wsiąkanie, podsiąkanie i magazynowanie wody. Próchnica chłonie wodę jak gąbka. Według prof. J. Hermanna z UTP w Bydgoszczy wzrost zawartości próchnicy w glebie o 1% zatrzymuje dodatkowo od 90 do 150 t/ha wody.
Zawarte w próchnicy substancje humusowe poprawiają biologiczne i fizyko-chemiczne właściwości gleby oraz wzmacniają rozwój roślin.
Warunki te sprzyjają tworzeniu silnego systemu korzeniowego i umożliwiają lepszą penetrację gleby. Czerpanie wody i składników pokarmowych również z głębszych warstw gleby powoduje lepsze odżywienie roślin i łagodzi stres wodny.
W miarę poprawy warunków w glebie rośliny stają się silniejsze, odporniejsze i wydają coraz wyższe i stabilniejsze plony przy stopniowym spadku kosztów uprawy.
UGmax stosujemy w dawce 0,9 l/ha rocznie, w jednym lub dwóch zabiegach.
Opryskujemy resztki pożniwne, poplony, obornik i inne nawozy organiczne przed uprawą gleby.
Podobne efekty uzyskujemy stosując UGmax na przepuszczalną lub uprawioną glebę przed opadami deszczu, który wprowadzi mikroorganizmy w środowisko glebowe.
Im wcześniej wprowadzimy UGmax do gleby, tym mikroorganizmy mają więcej czasu na rozłożenie masy organicznej i udostępnienie składników pokarmowych następnym roślinom.
Systematyczne stosowanie UGmax zwiększa urodzajność gleby.
Zapewnia to wysokie i stabilne plony oraz wzrost opłacalności produkcji rolnej.