Czym jest UGmax?

  Do czego służy UGmax?

  Dlaczego należy stosować UGmax?

  Wpływ UGmax na ograniczenie skutków suszy.

  Wpływ UGmax na dostępność składników pokarmowych.

  Wpływ UGmax na zdrowotność roślin.

  Wpływ UGmax na plonowanie roślin.

  Wpływ terminu zastosowania UGmax
na wysokość plonów.


  Wyniki badań i doświadczeń.

  Stosowanie UGmax.

  P.P.H.U. BOGDAN
Bolesławowo 40/1
83-250 Skarszewy


tel./fax 0-58/588 22 42
tel. 0-58/586 00 72 - 3


bogdan@bogdan.agro.pl
 
 
 

 

Zapraszamy na naszą nową stronę internetową

www.bogdan.agro.pl

 

Jak zwiększyć opłacalność
uprawy rzepaku?

 


Akademia Rolnicza w Poznaniu - mgr inż. Karolina Frąckowiak

Z danych statystycznych wynika, że w strukturze zasiewów w Polsce 75 % stanowią zboża. Taki stan rzeczy powoduje, że istnieje konieczność zagospodarowania w glebie dużych ilości resztek pożniwnych ubogich w azot, o dużej zawartości ligniny, trudnej do przetworzenia masy organicznej.
Obecnie funkcjonujące w naszych glebach procesy biologiczne, chemiczne i fizyczne nie są w stanie jej zmineralizować. Dochodzi więc do zachwiania równowagi biologicznej w glebie.
Od dwóch lat w Katedrze Chemii Rolnej Akademii Rolniczej w Poznaniu prowadzone są prace badawcze mające na celu ocenę wpływu Użyźniacza Glebowego ( UG ) na plony roślin uprawnych na tle przemian agrochemicznych w glebie. Specyfik ten jest płynnym nawozem organicznym. Podstawowym celem jego stosowania jest takie usprawnienie procesów biologicznych w glebie, by przyspieszyć rozkład masy organicznej, doprowadzić do procesów humifikujących i powstania próchnicy.
W sezonie wegetacyjnym 2005 i 2006 prowadzono m. in. badania mające na celu ocenę wpływu UG na plony rzepaku ozimego, uprawianego po pszenicy ozimej. Doświadczenie polowe założono w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym AR w Poznaniu w miejscowości Brody. UG zastosowano w dwóch zabiegach: doglebowo na resztki pożniwne oraz pogłównie, wiosną po ruszeniu wegetacji. Badanie przeprowadzono na tle zróżnicowanego nawożenia azotem. Niezależnie od dawki azotu w każdym wariancie zastosowanie UG spowodowało wzrost plonu. Najlepszy rezultat stosowania UG uzyskano przy 160 kg N/ha, średnio o 540 kg ziarna rzepaku więcej (17,83%) niż na stanowisku kontrolnym.

Wzrost plonu wynikał z większej ilości zawiązanych nasion oraz masy tysiąca ziaren. Zastosowanie UG spowodowało lepsze warunki nalewania nasion. Jest to niezwykle korzystne zjawisko, gdyż wystąpiło w warunkach całkowitego stresu wodnego wywołanego suszą panującą w newralgicznych momentach rozwoju roślin, które po zastosowaniu UG były zdolne do wytworzenia pełnych i wyrównanych nasion. Wskazuje to na lepszą gospodarkę azotem i wodą roślin traktowanych UG.
Uzyskane w przeprowadzonym doświadczeniu wyniki pozwalają stwierdzić, że stosując Użyźniacz Glebowy nie trzeba stosować wysokich dawek azotu. Istotne jest, by uprawiając rzepak po zbożach odpowiednio przygotować stanowisko. Temu właśnie celowi służy UG, który zastosowany na resztki pozostałe na polu po zbiorze zbóż pozwolił uzyskać wysoki plon nasion rzepaku.