Czym jest UGmax?

  Do czego służy UGmax?

  Dlaczego należy stosować UGmax?

  Wpływ UGmax na ograniczenie skutków suszy.

  Wpływ UGmax na dostępność składników pokarmowych.

  Wpływ UGmax na zdrowotność roślin.

  Wpływ UGmax na plonowanie roślin.

  Wpływ terminu zastosowania UGmax
na wysokość plonów.


  Wyniki badań i doświadczeń.

  Stosowanie UGmax.

  P.P.H.U. BOGDAN
Bolesławowo 40/1
83-250 Skarszewy


tel./fax 0-58/588 22 42
tel. 0-58/586 00 72 - 3


bogdan@bogdan.agro.pl
 
 
 

 

Zapraszamy na naszą nową stronę internetową

www.bogdan.agro.pl

 

Jak zwiększyć opłacalność
uprawy kukurydzy?

 


Od dwóch lat w Katedrze Chemii Rolnej Akademii Rolniczej w Poznaniu prowadzone są badania, mające na celu ocenę wpływu stosowania Użyźniacza Glebowego firmy “BOGDAN” na procesy zachodzące w glebie oraz na wielkość i elementy struktury plonu roślin uprawnych, w tym kukurydzy.

W minionych dwóch sezonach wegetacyjnych przeprowadzono 7 doświadczeń polowych z kukurydzą uprawianą na ziarno. Testowany nawóz aplikowano dwukrotnie na glebę przedsiewnie oraz na rośliny w fazie 3-4 liści. W roku 2005 średni plon kształtował się na poziomie 110 dt/ha, a przyrost plonu ziarna w 4 obiektach doświadczalnych wyniósł średnio 12,5%.
W minionym sezonie 2006 badania przeprowadzono w kilku miejscowościach. Uzyskane wyniki potwierdzają plonotwórcze działanie UG. W Kicinie zwyżka plonu wyniosła 19%. W miejscowości Wieszczyczyn badany specyfik zaaplikowano drugi rok na tym samym poletku. Średni plon ziarna, przy nawożeniu azotem, a więc z pominięciem nawożenia PK, był o 57,8 dt/ha większy od kontroli, w której stosowano nawożenie NK tj aż o 94% więcej.

Większe plony ziarna jednoznacznie wynikały z różnicy w liczbie zawiązanych ziarniaków (zdjęcie). Obraz ten potwierdzają dane uzyskane z pomiarów - średnio kolba bez UG zawiązała 310 ziarniaków, natomiast z UG aż 479.
Uprawiając kukurydzę na ziarno należy pamiętać o dużej ilości resztek pożniwnych, jakie pozostają na polu po zbiorze plonu głównego. Słoma kukurydziana może być bogatym źródłem składników pokarmowych dla roślin następczych, jednak pod warunkiem jej szybkiej mineralizacji.
Przeprowadzone badania laboratoryjne nad rozkładem resztek pożniwnych kukurydzy wykazały, że stosowanie UG zwiększa intensywność zachodzących procesów, co korzystnie wpływa na dostępność składników i strukturę gleby.
Uzyskane wyniki pozwalają stwierdzić, że Użyźniacz Glebowy firmy “BOGDAN” wpływa korzystnie na procesy zachodzące w glebie oraz na plonowanie kukurydzy uprawianej na ziarno, co znacznie podnosi opłacalność uprawy.


mgr inż. Karolina Frąckowiak